piątek, 10 czerwca 2016

Hi, I'm junior handler

Cześć wszystkim!
Tak jak obiecałam w poprzednim poście o wystawowej tematyce, chciałabym Wam nieco przybliżyć konkurencje finałowe na wystawach. Tytuł dzisiejszego postu odnosi się do osoby, a konkretnie mnie. ,,Junior handler'' znaczy potocznie w języku wystawców młody prezenter. Zacznę może od tego, ponieważ trochę słów mam zamiar o tym napisać. 
Młody prezenter (Junior Handling) to konkurencja skierowana dla dzieci i młodzieży, dzieli się ona na dwie grupy:
a) młodszą- mogą w niej uczestniczyć wszystkie dzieci, które mieszczą się w przedziale wiekowym od 9 do 13 lat.
b) starszą- może w niej uczestniczyć młodzież od 14 roku życia do 18.
GAJA Gen_Vestri FCI na międzynarodowej wystawie Leszno 2016

Posiadasz psa, jesteś członkiem związku kynologicznego, nie jesteś, nie masz...jest to mało ważne. Nie są to obowiązki, które należy spełnić, aby móc wziąć udział w tej konkurencji. Osoby biorące udział bardzo często ,,wypożyczają'' takie psy od osób, które właśnie jadą na wystawę, gdzie rozgrywają się owe eliminacje. Jeśli posiadasz psa z wyrobionym rodowodem ZKwP również możesz startować, Twój pies czy też nie, nie ma to znaczenia. Zaznaczę również, że nie każdy pies się nadaje, więc od razu odradzam bieganie po sąsiadach i pytanie :D 
Najważniejsze aspekty w tej konkurencji: kontakt i porozumienie psa i towarzysza oraz poprawność wykonywanych figur....figur? Czy to matematyka? Otóż trochę tak, jednakże nie jest to skomplikowane.
Konkurencja przewiduje następujące figury:
zdjęcia: grafika google
1. Litera ,,I'' pot. tam i z powrotem
2. Litera ,,L'' prawo i lewo skrętna
3. Trójkąt równoboczny
4. Litera ,,T'' prawo i lewo skrętna
5. Ósemka
6. Trójkąt prostokątny prawo i lewo skrętny
Jeśli się dobrze przyjrzeliście to mogliście dostrzec pewien bardzo ważny myk. Cały czas pies jest od strony sędziego. Nie możemy go zasłonić, gdyż jest to duży błąd.
Młody Prezenter Leszno 2016, 3 lokata 

Przejdę teraz do konkurencji zwanej Najlepszą parą hodowlaną. Regulamin mówi jasno, że w konkurencji mogą brać udział dwa psy przeciwnej płci będące własnością jednej* osoby (*podobnie jest, gdy pies jest współwłasnością dwóch osób). Oba psy w tej konkurencji są zazwyczaj prowadzone w jednej ręce. Konkurencja jest w pewnym sensie pomocna, gdy planuje się miot po tej parze, gdyż oceniane jest zgranie obu psów, jak rownież podobieństwa w budowie i charakterze.
Najlepsza grupa hodowlana to konkurencja bardzo zbliżona do najlepszej pary hodowlanej, jednakże tutaj polega to na trochę innej zasadzie. W grupie hodowlanej muszą byc wystawiane psy w liczbie od 3 do 5, z tym samym przydomkiem i tej samej rasy (jak pewnie wiecie, pod jednym przydomkiem można hodować parę ras psów). Pokazywanie psów w tej konkurencji nie musi odbywać się przez jednego handlera, ale nawet kilku.
Grupa hodowlana Gen-Vestri (od lewej: Gaja, Eniqa i Hopka)

Jeśli chodzi o finały, czyli BOG i BIS jest to na pierwszy rzut oka trochę skomplikowany proces. Postaram się to krótko i jasno przedstawić. Zacznę od BOGa (Best Of Group, czyli najlepszy w grupie. Jak pewnie wiecie, psy rasowe dzielą się na poszczególne grupy FCI, od I do X, czyli od owczarków i pastuchów przez aportery, terriery, psy dowodne, ozdóbki i aż po charty. Psy, które w danej grupie otrzymają tytuł BOB (Best Of Breed, czyli Najlepszy w Rasie) idą konkurować o najlepszego w grupie, a tych psów jest zazwyczaj masa i jeszcze więcej. Spośród wszystkich BOBów jest wybierana czwórka (zdaniem sędziego) najpiękniejszych psów. Ten, któremu zostanie przyznana 1 lokata idzie na BIS. Na Best in Show jest rowniez wybierana najlepsza czwórka, ktora zazwyczaj otrzymuje bardzo ciekawe nagrody, niekiedy nawet pieniężne. Wybór w tych konkurencjach zazwyczaj odbywa się pod aspektem przygotowania psa i ruchu. Moze się zdarzyć rowniez sytuacja, ze sędzia oceniający rasę nie da BOBa żadnemu psu.
Leszno 29.05.2016

Dodam też krótką ściągawkę skrótów, które są często używane na wystawach:
BOB (Best Of Breed)- owy tytuł otrzymuje pies najlepszy w rasie,
BOS (Best Of opposite Sex)- jeżeli BOBa zgarnął pies, to BOSa otrzymuje suczka i na odwrót,
CAC/CWC (Certificat d' Aptitude au Championnat) tytuł otrzymywany przy pierwszej lokacie w klasach od młodzieży wzwyż na wystawach krajowych.
CACIB (Certificat d'Aptitude au Championnat International de Beauté) tytuł otrzymywany przy odrębnym porównaniu psów i suk z pierwszą lokatą i oceną doskonałą z klas pośredniej, otwartej i championów. Res-CACIB (rezerwowy) otrzymuje (jesli CACIB zgarnął pies) samiec z drugiej lokaty z tej samej klasy.

Mam nadzieję, że trochę przybliżyłam Wam jak na prawdę wyglądają wystawy, jeśli mielibyście jakiekolwiek pytania, to piszcie śmialo w komentarzach, postaram się odpowiedzieć. Mam jeszcze do was pewną kwestię, która mnie nurtuje...czy takie posty Was interesują? Chciałam się trochę wyróżnić, ponieważ co chwilę widzę posty o tej samej tematyce i wedgług mnie robi się to trochę monotonne :P

4 komentarze:

 1. Wow, dzięki! Właśnie na takie posty czekałam, chyba w końcu jakiś ogarnę ten temat,super opisujesz wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, bardzo mi miło, że wszystko jest zrozumiałe :D

   Usuń
 2. Już na mnie cierpnie skóra na ponowne spotkanie z wysawowym światem... :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja po każdej nieudanej wystawie zadaje sobie pytanie ,,po co ja tam jeżdzę"? :D

   Usuń